top of page

RENDER NEDİR ?

Güncelleme tarihi: 5 Ağu 2021

Render, iki boyutlu veya üç boyutlu resim, video, animasyon gibi modellemeleri ilgili bilgisayar yazılımlarından çıktı olarak üreten bir işlemdir. Render alma kelime öbeği İngilizce ''rendering'' kelimesinden türetilmiştir bir bu işleme tam Türkçe olarak sunuş, işlemek, derlemek de diyebiliriz.


Render, tasarım sahnesinde yer alan objelerin, ışıkların ve yansımaların birbirleri ile olan etkileşimi sonucu ortamda yayılan ışık kümelerinin hesaplanması işlemidir. Render motoru sahnede yer alan, objeleri, efektleri, ışık ve kaplamaları tespit eder ve hesaplamaya buna göre başlar. Mesela ışık kaynağının konumunu ve hangi tarafa ışın gönderip, nerede gölge oluşturabileceğini hesaplayarak tasarımı en son haline getirir.

KATI MODEL VE RENDER
KATI MODEL VE RENDER

Render Alma Neden Gereklidir?


Tasarım yaparken kullanılan program içerisinde her ne kadar gerekli ışık kaplamaları, renk, obje gibi seçenekler yer alsa da bunlar elde edilmek istenen son görüntüyü yansıtmaz. Render işlemi sonrası tasarımı yapılan görüntü son haline gelmiş olur. Render alma işlemi, tasarım ve efekt programlarında tasarım yapılırken ışık, obje ve renkler en yüksek kalite veya kaplamaya sahip değillerdir. Çünkü tasarım yaparken gerçek zamanlı olarak tasarım sahnelerinin işlenmesi ve oluşturulması birçok bilgisayarın kapasitesinin üstünde bir işlemdir. Bu sebepten tasarım son hale geldiğinde render işlemi yapılarak görüntü yüksek kalite ve kaplamalara sahip bir şekilde çıktı olarak elde edilir. Bu şekilde hem zamandan hem de bilgisayar maliyetinden tasarruf sağlar.KATI MODEL VE RENDER
KATI MODEL VE RENDER

Gerçek Zamanlı İşleme (Real-Time Rendering)


Real-Time Rendering yani Gerçek Zamanlı İşleme, görüntülerin çok hızlı oluşturulduğu oyun ve interaktif grafik uygulamalarında kullanılır. Çünkü kullanıcı etkileşiminin yüksek olduğu video oyunları gibi ortamlarda gerçek zamanlı işleme gerekmektedir. Yüksek özellikli grafik kartlarının ve kod derleme hızı, real-time rendering işlemini geliştirmiştir.


Ön İşleme (Pre-Rendering)


Bu render çeşidi, sahnelerde hızın önemli olmadığı ortamlarda kullanılır ve bilgisayarın grafik kartı yerine çok merkezi çekirdek işleme üniteleri kullanılır. Pre-Rendering işlemi, daha çok görsel gerçekliğin ön planda olduğu, animasyon ve görsel efekt uygulamalarında kullanılır.

Bu render türleri için 3 farklı hesaplama tekniği kullanılır;

  • Tarama çizgisi (Scanline)

  • Işın izleme (Raytracing)

  • Işınsallık (Radiosity)

KATI MODEL
KATI MODEL
RENDER
RENDER

Render Nasıl Alınır?


Render alma işlemini kullandığınız tasarım ve düzenleme programlarının içerisinde gömülü şekilde yer alan render motorları gerçekleştirir. Tasarım veya düzenleme işlemi bittikten sonra bu programlarda içeriğinizi dışa aktar seçeneğiyle render alabilirsiniz.


Render alma işlemini yapan programlar çoğunlukla güçlü render motorlarını kullanırlar ve bu motorlar da çeşitli şirketler tarafından üretilir. Render motorundaki en temel amaç tasarımları gerçek dünya görüntüsüne yakın yüksek kalitede oluşturmaktır. Görüntü kalitesi ne kadar yükselirse, render işlemi de o kadar uzun sürer. Bu sebepten render işlemi için yüksek özelliklere sahip bilgisayarlar kullanılmalıdır.


RENDER MOTORLARI KARŞILAŞTIRMASI CORONA RENDERER / OCTANE / ELEMENT 3D V2 / THEA / VRAY / C4D Physical / KEYSHOT
RENDER MOTORLARI KARŞILAŞTIRMASI

Günümüzde ise bilgisayar destekli bir çok görselleştirme uygulaması bulunmaktadır. Bunlardan öne çıkanlar ise, V-Ray, Corona Renderer, RedShift, Fstorm Render uygulamalarıdır. Animasyon tarafında ise, Lumion, Twinmotion, Unreal Engine gibi uygulamalar kullanılmaktadır.

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page